Send til en ven   Udskriv18/3 2010 kl. 14:00
Send til en ven

Cadeaux til medarbejdere

- Tilfredsstillende resultat, kalder direktøren for Færch Plast overskuddet på 40 mio. kr. Bag resultatet står blandt andet medarbejderne, der har knoklet for det.

PLAST Færch Plast A/S med hovedsæde i Holstebro tjener igen penge. Efter et udfordrende 2008 kom virksomheden, der laver plastemballager til fødevareindustrien og detailhandlen, ud af 2009 med et overskud på godt 40 mio. kr. mod et underskud på 8 mio. kr. året før.

 

-Vi har skåret ind til benet, og det har været hårdt. Men nu lysner det. Alle medarbejdere på Færch Plast har smøget ærmerne op, og det afspejler sig på bundlinjen. Hvis den gode udvikling fortsætter, forventer vi en stabil beskæftigelse i 2010, siger Lars Gade Hansen, der begyndte i virksomheden i december 2009.

 

Brian Troldtoft, der er tillidsmand og medarbejderrepræsentant i bestyrelsen, glæder sig også over udviklingen:

- Alle accepterede sidste år en fastfrysning af lønnen. Det er normalt ikke nemt at få på plads. Men vi vidste godt, hvordan verden så ud, og at der skulle ske noget. Derfor er det også en stor tilfredsstillelse, at der er kommet så godt et resultat ud af det, lyder det fra tillidsmanden.

 

Lars Gade Hansen tilskriver den gode udvikling tre forhold:

- Vi har fastholdt volumen på trods af finanskrisen, samtidigt har vi opnået indkøbsmæssige fordele. Desuden har medarbejderne ganske enkelt arbejdet hårdere. Endelig slog en lang række effektiviseringer i produktionen igennem med fuld kraft. Det har givet en markant bedre avance, forklarer Lars Gade Hansen.

 

Mange af forslagene til effektiviseringer kom fra medarbejderne selv.

- I et område med en betydelig arbejdsløshed var der stor motivation for at bevare arbejdspladsen. Alle har været engagerede og ydet en stor indsats, konstaterer tillidsmand Brian Troldtoft.

 

Vækst i omsætningen i 2010

Den nye administrerende direktør forventer, at fremgangen fortsætter i 2010.

- Sidste år leverede vi virksomhedens tredjebedste resultat nogensinde. Målet for 2010 er et bedre resultat end i 2009. I 2010 er hovedoverskriften vækst i omsætningen. Vi vil udnytte kapaciteten på fabrikkerne i Danmark og Tjekkiet og holde vores investeringer på et minimum. Samtidigt skal vi fortsat effektivisere og holde stram styring på udgifterne, siger Lars Gade Hansen.

 

Færch Plast nåede i 2009 en omsætning på 880 mio. kr. mod 927 mio. kr. året før. Tilbagegangen skyldes primært en ugunstig pund-kurs. Volumen blev fastholdt. Omsætningen er den tredje højeste i virksomhedens historie.

 

-jk

Forrige123Næste

Packmarkedet • Odsgard A/S • Stationsparken 25 • 2600 Glostrup • Tlf: +45 4343 2900