
Få OK til din emballagetekst inden lancering
Med ny mærkningsordning fra Fødevarestyrelsen kan virksomheder få forhåndsgodkendt sin emballagetekst allerede inden lanceringen i butikkerne.
MÆRKNING Med en vedtagelse af fødevareministerens initiativ om forhåndsgodkendelse af fødevarer i Folketinget d. 11. februar 2010, har politikerne gjort det nemmere for virksomheder at få godkendt deres mærkninger af fødevarer. Dermed bliver det muligt, at stoppe eventuel vildledning før det ender i supermarkederne.
Det bliver en frivillig ordning som virksomhederne kan benytte sig af, hvis de før en lancering af et produkt vil have Fødevaremyndighederne til at godkende deres mærkning.
Forventer færre vildledninger
- Jeg har en forventning om, at ordningen vil betyde, at forbrugerne i fremtiden vil støde på færre vildledende mærkninger af fødevarer på butikshylder og i kølemontrer. Og den betyder, at vi nu bedre kan koncentrere indsatsen dér, hvor der er problemer, siger nu forhenværende fødevareminister Eva Kjer Hansen.
Tidligere har Fødevarestyrelsen for eksempel grebet ind overfor ’solbærsaft’ uden solbær og friskmalet kaffe, der var op til et år gammel.
- Tilbagetrækninger er dyre, og derfor tror jeg, at mange producenter vil benytte sig af muligheden for at få forhåndsgodkendt deres produkter. På den måde sikrer de sig, at deres emballage er korrekt, når nye produkter lanceres, siger Eva Kjer Hansen.
-jk
Relaterede nyheder
- • Er de nye QR-koder blot til pynt
- • Indkøb på sydkoreansk
- • Arla kobler kartonen til nettet
- • Forførende emballage
- • På den grønne gren
- • Svanen skal markedsføre Norden
- • Konference om Greenwash i København
- • Langstilket rose gør emballage lækker
- • Net julehandel på 1.000.000.000 kr
- • Fantastisk www.jul.dk/2010
- • Flere danskere kender til FSC-mærket
- • Hvad kommer efter greenwash?
- • Nye muligheder inden for markedsføring
- • Effektiv display vækker opsigt
- • Hvem kan skabe flest praktikpladser ...
Seneste nyheder
- • Allen-Bradley Slim ArmorBlock Module
- • Går tæt på conveyeren
- • Ergonomi med to fingre
- • Fra svæveflyvning til energioptimering
- • Rekordordre til PALOMAT
- • Der er tryk på efterbehandlingen
- • Dansk emballage skal designes
- • Dæmpning af endeslag
- • Let karton gavner miljøet
- • Chokolade i små portioner
- • Præcision i mærkning
- • Fransk olivenleverandør presser vægten
- • Multi-motorstarter sparer tid og plads i tavler
- • Strømlinet arbejdsgang
- • Storformat udvider produktgaranti
- • Er de nye QR-koder blot til pynt
- • Ny landsdækkende leverandør af mærkningsløsninger
- • Danske virksomheder ikke klar til EU tømmerlov
- • Gav forkælelse til England
- • New: Top Packaging Summit 2012
- • Kongen af workflow
- • Metal stærkere end plast
- • Palomat reder op til Jysk
- • Konsolidering i emballagebranchen
- • SCA frasælger sine emballageaktiviteter