Ny 64 tommer skæreplotter til dekoration af biler
Producent af storformatprintere og skæreprintere til professionelt brug har netop lanceret en ny 64” skæreplotter - GX-640 er Roland DGs største og mest avancerede skæreplotter til dato.
GRAFISK UDSTYR Tilblivelsen af GX-640 bygger på 23 års erfaring med den avancerede CAMM-1 teknologi, som har gjort det muligt at skabe Rolands største og mest avancerede skæreplotter indtil videre. GX-640 sætter en helt ny standard for ydeevne og præcision på medier som eksempelvis vinyl, polyester, Mylar, polyurathane, sandblæste medier, twill og flock. Maskinen benytter en ny servo-motorteknologi og har en velfungerende mediehåndtering og design. GX-640 er en tilføjelse til Rolands CAMM-1 PRO serie, som også inkluderer skæreplottere på 50”, 40” og 30”.
- Inden for dekoration af biler er CAMM-1 serien bredt anerkendt som den ledende skæreplotter. Når biler, både, motorcykler, lastbiler og trailere skal tilføjes et personligt præg, i form af logo, decaler, striber eller anden grafik, er CAMM-1 serien ofte det foretrukne værktøj, udtaler Jesper Jørgensen, Senior Product Manager hos Roland DG North Europe A/S. - Med sine 64 tommer kan GX-640 også skære vinduesfilm og lakbeskyttelsesfilm i stort set alle størrelser og former. De nye, kraftige servomotorer samt ’heavy mode’ indstillingsmuligheden garanterer resultater på selv de største og tungeste medieruller, inklusive dekoreringsskabeloner.
CAMM-1 PRO skæreplottere leveres med den nyeste version af designsoftwaren CutStudio. Med CutStudio kan brugeren tegne eller redigere cirkler og kurver, tilføje tekst langs en bue, og importere fotos og grafik i jpg eller bmp.
-jk
Seneste nyheder
- • Allen-Bradley Slim ArmorBlock Module
- • Går tæt på conveyeren
- • Ergonomi med to fingre
- • Fra svæveflyvning til energioptimering
- • Rekordordre til PALOMAT
- • Der er tryk på efterbehandlingen
- • Dansk emballage skal designes
- • Dæmpning af endeslag
- • Let karton gavner miljøet
- • Chokolade i små portioner
- • Præcision i mærkning
- • Fransk olivenleverandør presser vægten
- • Multi-motorstarter sparer tid og plads i tavler
- • Strømlinet arbejdsgang
- • Storformat udvider produktgaranti
- • Er de nye QR-koder blot til pynt
- • Ny landsdækkende leverandør af mærkningsløsninger
- • Danske virksomheder ikke klar til EU tømmerlov
- • Gav forkælelse til England
- • New: Top Packaging Summit 2012
- • Kongen af workflow
- • Metal stærkere end plast
- • Palomat reder op til Jysk
- • Konsolidering i emballagebranchen
- • SCA frasælger sine emballageaktiviteter