
Grøn Coca-Cola til COP09
Som det første sted i verden kan danske forbrugere nu vælge en Coca-Cola flaske, der er fremstillet af 15 procent planteolie.
Miljø Klimatopmøde og retursystem er de to primære grunde til, at Coca-Cola har besluttet at lade Danmark være stedet, hvor Coca-Cola har verdenspremiere på deres nye planteflaske.
Det er dog ikke hele flasken, der er baseret på olie udvundet af planter, men i første omgang blot 15 %. Coca-Cola mener dog alligevel, at de med initiativet bidrager positivt til bekæmpelsen af den øgede udledning af CO2.
- Vi har i Danmark et meget velfungerende genbrugssystem, der betyder at halvdelen af en PET-flaske er genbrugsmateriale, så derfor er vi landet på de femten procent i første omgang. I USA, hvor vi også vil introducere Plantbottle, skriver vi, at det er 30 % plantemateriale, og det er fordi, der ikke indgår så meget genbrugsplast i fremstillingen derovre. Men det er en rejse, vi har indledt og har nu taget de første skridt, siger kommunikationsdirektør i Coca-Cola Danmark Mikael Bonde Nielsen til Ing.dk.
Ifølge kommunikationsdirektøren ønsker Coca-Cola med initiativet at være katalysator for øget anvendelse af plantebaseret plastik i både fødevareemballage og i andre industrier, der anvender plastikprodukter.
Selskabet har dog ikke selv udført beregninger på, hvilken indflydelse de nye flasker har på CO2-trykket, men Mikael Bonde Nielsen oplyser, at der i øjeblikket er ved at blive udført en række beregninger af en livscyklus for en planteflaske.
I den nye planteflaske indgår der plantematerialer fra sukkerrør og melasse, der er et affaldsprodukt fra sukkerproduktion og skulle angiveligt være af samme kvalitet som en traditionel olie-baseret plastikflaske. Den vil i handelen heller ikke være dyrere end den "normale" flaske.
- På den måde hjælper Coca-Cola forbrugerne til at handle mere bæredygtigt, uden at det koster ekstra, siger landechef i Coca-Cola Danmark Søren Kristensen i en henvendelse til pressen.
Coca-Cola har valgt at markere forskellen på en almindelig plastflaske og en planteflaske ved at sætte en grøn etiket, der viser, at der er tale om en ’Plantbottle’
Planteflaskerne kommer til at indeholde både Coca-Cola, Coca-Cola light og Coca-Cola zero i både 0,5- og 2-liters flasker.
Kilde: Ing.dk
Læs hele pressemeddelelsen på hjemmesiden for Coca-Cola Company, http://www.thecoca-colacompany.com/presscenter/presskit_plantbottle.html
Relaterede nyheder
- • Fritz og Poul kvitter madspild
- • Snap låg uden PVC
- • WorldStar 2012 til alu-bakke med turbo
- • Forbrugerblog svarer på kritik
- • SCA Packaging vinder ArbejdsmiljøPrisen 2011
- • Danske supermarkeder er super jobskabende
- • Smagen er sagen
- • Nyt om papiremballage til bagværket
- • Danmarks største frugtavler sparer på vandet
- • Birds Eye lancerer ny skydelukket emballage
- • Madorgie i Køln
- • Ny PE film til fødevareindustrien
- • Betaler du for meget for din emballage
- • Forlænger holdbarheden med ren luft
- • Nyt emballagedesign løfter smøreost
Seneste nyheder
- • Allen-Bradley Slim ArmorBlock Module
- • Går tæt på conveyeren
- • Ergonomi med to fingre
- • Fra svæveflyvning til energioptimering
- • Rekordordre til PALOMAT
- • Der er tryk på efterbehandlingen
- • Dansk emballage skal designes
- • Dæmpning af endeslag
- • Let karton gavner miljøet
- • Chokolade i små portioner
- • Præcision i mærkning
- • Fransk olivenleverandør presser vægten
- • Multi-motorstarter sparer tid og plads i tavler
- • Strømlinet arbejdsgang
- • Storformat udvider produktgaranti
- • Er de nye QR-koder blot til pynt
- • Ny landsdækkende leverandør af mærkningsløsninger
- • Danske virksomheder ikke klar til EU tømmerlov
- • Gav forkælelse til England
- • New: Top Packaging Summit 2012
- • Kongen af workflow
- • Metal stærkere end plast
- • Palomat reder op til Jysk
- • Konsolidering i emballagebranchen
- • SCA frasælger sine emballageaktiviteter