Send til en ven   Udskriv1/3 2010 kl. 14:04
Send til en ven

Metaldetektoren er sidste forsvarsmur

Mettler Toledo Safeline har introduceret et nyt metal detektionssystem, Tablex PRO, der styrker compliance og produktiviteten for medicinalfirmaer.

MEDICO En metaldetektor er ofte det sidste forsvar mod forurening i farmaceutisk produktion, og det er derfor afgørende, at systemet fungerer effektivt og korrekt.


Maskinproducenten Mettler Toledo Safeline introducerer Tablex-PRO metaldetekteringssystemet, der kombinerer virksomhedens avanceret metalforurenende detektor teknologi med ny software, så medicinalfirmaerne står til at styrke deres compliance del og samtidig forbedre produktsikkerhed og produktivitet. Tablex-PRO er den eneste tilgængelige metal detektionsteknologi udstyret med en tilstandsovervågning, som bidrager til forebyggelse af planlagt nedetid og øger proceseffektivitet.

Ud over sine avancerede detekteringsfunktioner, er Tablex-PRO også udstyret med forbedret påvisning følsomhed på grund af sin multi-kanal inspektion og ultra høj frekvens teknologi. Dette giver høj ydeevne og afsløringer af alle metaller, herunder ikke-magnetisk rustfrit stål, samt forureninger, der traditionelt er svære at opdage på grund af uregelmæssige former. - Tablex-PRO er tilgængelige med et valg mellem to typer af udskiftelige afvisningsudstyr og egner sig til alle typer af farmaceutiske tabletter og kapsler, fortæller David Barber, salgschef, Mettler Toledo Safeline.

-jk

Packmarkedet • Odsgard A/S • Stationsparken 25 • 2600 Glostrup • Tlf: +45 4343 2900