Send til en ven   Udskriv18/1 2010 kl. 11:16
Send til en ven

Fotoalbum markedsfører mærkevarer

Et dansk firma har grebet de nye muligheder indenfor digitalfoto og -print og med stor succes introduceret fotoalbummet via internettet som led i markedsføring af mærkevarer. Kodeordet er forbrugerinvolvering og metoden er effektiv on-pack promotion.

ETIKETTER Via en effektiv on-pack promotion kampagne med et gratis fotoalbum som gevinst, har virksomheder som Kellogg’s og TomTom opnået stor succes, fordi forbrugerne har kunnet udforme deres eget personlige og fysiske fotoalbum. Det er med andre ord lykkedes for producenten at involvere forbrugerne i deres mærkevarer. Og samtidig har fotoalbummet fået en renæssance i hjemmet.

Bag etiketten lurer oplevelserne
- Der er ingen tvivl om, at on-pack promotion kan skabe ekstra opmærksomhed blandt forbrugerne i købssituationen. Den skal pirre deres sanser og skabe forventning om en oplevelse, og når f.eks. etiketten åbnes, skal oplevelsen kunne iscenesættes. Og er det en attraktiv iscenesættelse, er der ingen tvivl om, at det har betydning for salget, siger ekspert i emballager Jesper Clement, ph.d. og adjunkt fra Copenhagen Business School.

Internettet skaber renæssance
Aktiviteten hen mod fotoalbummet er meget enkel. Kampagneproduktet påsættes en selvklæbende foldeetiket med integreret værdikupon, der giver ret til at modtage et gratis fotoalbum. Værdikuponen har en unik kode, der åbner for et website og forbrugeren kan så uploade billeder, redigere, indsætte overskrifter etc. Derefter produceres fotoalbummet på et professionelt trykkeri og leveres direkte i forbrugerens postkasse.
- Forbrugerne oplever, at fotoalbummet giver en varig værdi, og er noget man som familie kan være fælles om at skabe, fortæller salgschef Flemming Larsen, Schjølin Tryk A/S, der repræsenterer Hexim i de nordiske lande. Han understreger, at det giver betydelige fordele for mærkevareproducenterne: - Det er et meget personligt produkt, der skaber engagement hos forbrugerne.

Samlet on-pack promotion løsning
Fotoalbumsproducenten Schjølin Tryk/Hexim har i samarbejde med etiketproducenten CCL Label i Randers udviklet et samlet koncept, som også inkluderer on-pack promotion. Mærkevareproducenterne køber det ønskede antal værdikuponer, der udformes som en etiket, som kan applikeres i deres sædvanlige pakkelinjer. Med etiketter af fler-lagstypen er der, ud over værdikuponen med den unikke kode, plads til flere produktinformationer eller cross-promotions. Med i prisen er også muligheden for at virksomheden kan ”indrykke” en ½ sides annonce på bagsiden af fotoalbummet.

Prisen per værdikupon kan komme ned på nogle få kroner - afhængigt af antallet. Det lyder måske for godt til at være sandt, at forbrugerne for så lidt kan tilbydes en fotobog til en værdi af næsten 400 kr. - Selvom tilbuddet har stor værdi for forbrugerne, er det dog stadigvæk kun en mindre del, der gør brug af tilbuddet – normalt 5-10 %, fortæller Flemming Larsen og fortsætter: - Og så har en ny fotoalbumskunde en høj livstidsværdi for os. De fleste bliver så begejstrede, at de efterfølgende bestiller flere albummer.

-jk

Foto: En 2-lagsetiket promoverer effektivt kampagnen ude i butikken. Etiketten med en unik kode giver adgang til at lave sit eget fotoalbum.

Forrige12345Næste

Packmarkedet • Odsgard A/S • Stationsparken 25 • 2600 Glostrup • Tlf: +45 4343 2900