Send til en ven   Udskriv3/5 2010 kl. 13:16
Send til en ven

Med på digital bølge

Emballageproducenten Schur, som i forvejen behersker både offset-, flexo- og dybtryk har udvidet maskinparken, således at der nu også kan printes digitalt.

DIGITAL PRINT Springet til digital print er sket i erkendelse af, at Schur har behov for at kunne tilbyde kunderne mindre oplag, som kan være nyttigt, f.eks. i forbindelse med testoplag.

 

- En af de helt store fordele ved digitalt tryk er, at opstartsomkostningerne er reduceret. Trykmaskinen trykker i en kvalitet, der kan sammenlignes med offsettryk – i op til 5 farver. Hvad angår format og gramvægt på kartonen er der naturligvis begrænsninger i forhold til offsettryk. Der trykkes fra rulle og efterfølgende kan kartonen lamineres eller UV lakeres efter behov. Til slut stanses emner ud eller rullen skæres i ark, udtaler Schur i en pressemeddelelse.

 

- Vi ser meget frem til at kunne tilbyde vores kunder dette supplement til vores produktion, udtaler salgsdirektør Kaj Ove Nielsen, en produktion hvor vi også fremover kan tilbyde høj forædling af karton med præg, varmefoliepræg, rudeisætning og spændende konstruktioner. Senest har Schur investeret i et nyt palleteringsanlæg med robotter og selvkørende trucks, hvilket er med til at eliminere flaskehalsen, som typisk opstår i palleteringen. - Så ingen opgave er for lille og ingen for stor, pointerer Kaj Ove Nielsen.

 

-jk

Forrige123Næste

Packmarkedet • Odsgard A/S • Stationsparken 25 • 2600 Glostrup • Tlf: +45 4343 2900