
Roland folder sig ud
Pioneren inden for integreret Print&Cut teknologi Roland introducerer nu en 30 tommer bred inkjet skæreprinter, LEC-330, der er god til emballageprototyper.
PROTOTYPE LEC-330 printer CMYK+hvid+lak og har en forbedret billedkvalitet, er næsten dobbelt så effektiv i standard print mode og kan bruges til endnu flere formål, herunder stive materialer. Roland oplyser, at LEC-330 er ideel til eksklusive emballageprototyper, til betjeningspaneler og produktion af små mængder af mærkater og overføringsetiketter.
- Den nye LEC-330 giver større mediekompatibilitet, højere printhastighed på produktionsniveau og har tre unikke blækkombinationer, udtaler Jesper Jørgensen, Product Manager for Roland DG North Europe A/S, med hovedsæde i Allerød.
- LEC-330 er designet til korte kørsler af forskellig art, herunder emballageprototyper og etiketter, og er et exceptionelt værktøj, som kan spare tid, reducere pre-press omkostningerne og generere nye indtægter for grafiske virksomheder, siger Jesper Jørgensen.
Den nye LEC-330 har også en funktion til print i Fine Art kvalitet (1440 x 1440 dpi) til skarp og detaljeret grafik og tekst. Ekstra printhoveder og innovativ Roland Intelligent Pass Control-teknologi gør billedkvaliteten endnu bedre. Høje printhastigheder på produktionsniveau gør de professionelle i stand til at klare hasteopgaver med hurtig levering af prototyper, etiketter og andre produkter.
For at imødekomme individuelle behov kan slutbrugerne også vælge mellem tre blækkombinationer: standard blækkonfigurationen, der understøtter flest forskellige applikationer (CMYK+hvid+lak), en hvid blækkonfiguration (CMYK+hvid+hvid) med høj opacitet og en tyk blank blækkonfiguration (CMYK+lak+lak).
Foto: Den nye inkjet skæreprinter LEC-330 fra Roland er velegnet til emballageprototyper, mærkater, overføringsetiketter samt produkter til boligindretning.
Relaterede nyheder
- • Dansk emballage skal designes
- • New: Top Packaging Summit 2012
- • Tvunget til at udsætte jubilæums konkurrence
- • Skifter fra Océ til Roland
- • Se alle vinderne af Scanstar 2011
- • Optimeringspris 2011 går til ..
- • Køledisken går lysere tider i møde
- • Og vinderen er...
- • Her og der og alle vegne
- • Australsk premedia bureau vokser
- • Jubilæumskonkurrence
- • Er emballagereglerne for luftige
- • Danmarks-premiere på Sign & Print 2011 messe
- • Verdens største designpris
- • Design-til-print-til-cut på den nemme måde
Seneste nyheder
- • Rekordordre til PALOMAT
- • Der er tryk på efterbehandlingen
- • Dansk emballage skal designes
- • Dæmpning af endeslag
- • Let karton gavner miljøet
- • Chokolade i små portioner
- • Præcision i mærkning
- • Fransk olivenleverandør presser vægten
- • Multi-motorstarter sparer tid og plads i tavler
- • Strømlinet arbejdsgang
- • Storformat udvider produktgaranti
- • Er de nye QR-koder blot til pynt
- • Ny landsdækkende leverandør af mærkningsløsninger
- • Danske virksomheder ikke klar til EU tømmerlov
- • Gav forkælelse til England
- • New: Top Packaging Summit 2012
- • Kongen af workflow
- • Metal stærkere end plast
- • Palomat reder op til Jysk
- • Konsolidering i emballagebranchen
- • SCA frasælger sine emballageaktiviteter
- • Xeikon opkøber strategisk
- • Papkasser kan også være grønne
- • Ny rullesensor optimeret til transportbånd
- • Smart Safety Reaction med openSAFETY til Profinet