Nyt navn til etiketproducenten Klimax

Nyt navn til etiketproducenten Klimax

Etiketgruppen Klimax A/S, Horsens skifter navn til Interket A/S

ERHVERV - Navneskiftet skal ses som en markering af, at virksomheden er inde i en positiv udvikling, som vil blive til gavn for alle, skriver direktør Brian Kluge i en meddelelse til alle kunder og samarbejdspartnere.

For trykkeriet i Horsens vil navneskiftet ske pr. 1. juni 2015 - og for resten af gruppen vil det ske løbende frem mod udgangen af 2016. Det nye Interket har aktiviteter flere steder i Europa, blandt andet i Holland og i England.

– Vi har i de seneste år undergået en positiv forvandling og har blandt andet investeret i nyt højteknologisk produktionsudstyr. Den udvikling fortsætter de kommende år for at sikre, at kunderne fortsat vil opleve en forbedring i både kvalitet og service, siger Brian Kluge.

Der er tale om nyt navn og nyt logo, men den juridiske opsætning er den samme. - Og det er de samme dedikerede medarbejdere, man møder, lover Brian Kluge. Det nye navn markerer blot en ny start.

-jk

18/5 2015