
Mil-Tek køber nyt i Ulfborg
Den vestjyske producent af affaldshåndteringsudstyr har købt en 16.000 kvadratmeter stor fabrik i Ulfborg.
ERHVERV Den nye Mil-Tek fabrik ligger i Ulfborg i Vestjylland og har tidligere tilhørt kontormøbelvirksomheden Jesper Office, skriver Børsen.
Mil-Tek har haft pladsproblemer i det nuværende domicil, som er en landejendom 10 km syd ved Tim uden udvidelsesmuligheder, og derfor slog direktør Kristian Skannerup til, da han fik muligheden for at overtage de 16.000 kvadratmeter.
- Muligheden bød sig, og så slog vi til. Selv om det måske ikke er gået ’godt’ i det seneste år, så kunne det være gået værre, og vi tror da på, at det hele blomstrer op igen om et år eller to. Og nu får vi mulighed for eksempelvis at lave en mere rationel montage. Vi får faktisk i alt dobbelt så megen plads, som vi har i dag, siger Kristian Skannerup til Børsen.
Mil-Tek får dog ikke brug for alle de nye kvadratmeter. Kristian Skannerup vurderer, at virksomheden selv kan udfylde ca. 40 %, og resten vil han forsøge at leje ud.
I seneste regnskabsår fik Mil-Tek tilbagegang i omsætningen, men takket være rationaliseringer og tilpasninger lykkedes det næsten at fastholde 2008-overskuddet på 14 mio. kr.
-jk
Relaterede nyheder
- • Bio flasker - intet problem
- • FN blåstempler dansk græsrodsbevægelse
- • Fra affald til råvarer
- • Danmark har nået alle EU's emballage-mål
- • Bevægelse frådser i opmærksomhed
- • Neddeling af kraftigt kartonmateriale
- • Alt affald skal genanvendes
- • Hver dansker bruger 180 kilo emballage
- • Affaldshåndtering til etiket- og emballageindustrien
- • Nullermænd i våddragt
- • Politisk indsats mod dåser
Seneste nyheder
- • Allen-Bradley Slim ArmorBlock Module
- • Går tæt på conveyeren
- • Ergonomi med to fingre
- • Fra svæveflyvning til energioptimering
- • Rekordordre til PALOMAT
- • Der er tryk på efterbehandlingen
- • Dansk emballage skal designes
- • Dæmpning af endeslag
- • Let karton gavner miljøet
- • Chokolade i små portioner
- • Præcision i mærkning
- • Fransk olivenleverandør presser vægten
- • Multi-motorstarter sparer tid og plads i tavler
- • Strømlinet arbejdsgang
- • Storformat udvider produktgaranti
- • Er de nye QR-koder blot til pynt
- • Ny landsdækkende leverandør af mærkningsløsninger
- • Danske virksomheder ikke klar til EU tømmerlov
- • Gav forkælelse til England
- • New: Top Packaging Summit 2012
- • Kongen af workflow
- • Metal stærkere end plast
- • Palomat reder op til Jysk
- • Konsolidering i emballagebranchen
- • SCA frasælger sine emballageaktiviteter